przez sapiecha1 » Pn, 13 lip 2015, 12:39
Skoro robimy "resume", ja też dołożę swoje:
1. Budynek na 11-listopada nie był przewidziany jako LO, a jako SP, został zbudowany przed wojną ze składek społeczeństwa, według obowiązujących wówczas standardów i w ramach posiadanych środków finansowych.
2. Przed wojną dzieci z obu stron miasta, a także Gołąbek, Reguł, Malich uczęszczały do SP1
3. Po okupacji budynek został zasiedlony przez LO, a nie SP1 dla którego powstał tylko dlatego że druga przedwojenna społeczna inwestycja SP2 ujrzała światło dzienne. Po wojnie część dzieci z północnej części miasta uczęszczała do SP1, ale większość chodziła do SP2. SP1 miała porozrzucane po mieście filie. Cała oświata była wówczas w jednych rękach i jakoś to się jeszcze kręciło.
4. W latach 70-tych trzeba było zamknąć SP1 gdyż warunki w niej zagrażały bezpieczeństwu dzieci. Spowodowało to dogęszczenie w SP3, sztandarowej tysiąclatce, budowanej byle więcej, byle szybciej co dość szybko odbiło się na stanie budynku.
5, W latach 60-tych i 70-tych powstały blokowiska w północnej części miasta, co zaowocowało dostawieniem dwu podstawówek SP4 i SP5. Północna strona miasta miała zapewnione komfortowe warunki, południowa była nieco upośledzona pod tym względem, ale jak na tamte czasy nie było źle.
6, W latach 90-tych budowała się nowa siedziba SP1, by po wielu trudach wystartować w 1997, po dwu latach mieć halę sportową, po kolejnych chyba trzech boisko, Szkoła była mała, gdyż miała być szkołą integracyjną, po reformie oświaty przyjęła wszystkie dzieci z SP3. Żadna szkoła z północnej części miasta nie przyjęła dzieci z SP3, może dlatego że jedyną była SP2, która w tamtych czasach nadawała się do kapitalnego remontu i tak już zostało.
7. SP2 przeszła modernizację która niewiele zwiększyła jej możliwości pod względem ilości uczących się dzieci, a zasadniczo wyrównała standard nauki do obowiązującego, w tym część sportowa której podobnie jak LO nie posiadała (przed wojną to nie był standard, a luksus, a ze składek społeczeństwa nie stawiano luksusów).
8. Od samego startu LO na 11-tego listopada przechodziło tylko bieżące modernizacje (piece kaflowe, na kotłownię węglową, później na gazową, nową papę na dachu, stolarkę okienną, ale nic więcej). Budynek podlegał stałej dekapitalizacji, a przy tym jednocześnie standardy nauki szły w górę. Po reformie oświaty i administracji trafił pod skrzydła powiaty, który wykonał kilka pozornych ruchów (typu uporządkowanie terenu) i na tym się skończyło. Budynek poza chyba zdrowym murem stanowi ogólnie stan kiepski, bo ani nie jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, ani nie ma części sportowej, nawet dostęp z poziomu chodnika jest typową barierą architektoniczną. Do tego budynek stoi na terenie który jeszcze w latach 70-tych był podmokły, więc jest niepodpiwniczony i jeśli zostanie częścią nowego kompleksu, trzeba będzie go powtórnie zaizolować.
9. Powiat nigdy oficjalnie nie ujawnił swoich zamiarów co do terenu, ale był to cel komercyjny. Sprzedać deweloperowi, lub sieciówce. Takie dogęszczenie w centrum miasta pasuje jak pięść do oka, zwłaszcza przy ustalonym, nawet chyba niezłym centrum miasta (zaniedbanym, ale o jakiś konkretnych cechach).
10. Budowa kompleksu pochłonie lwią część budżetu przez wiele lat. Co za to mamy otrzymać:
- nowoczesne dwie szkoły (jak PiS przeforsuje swoje, to jedną tylko LO)
- odtworzone centrum miasta wg ustalonego wiele lat wcześniej pomysłu (powiedziałbym przed wojennego pomysłu), gdzie największym bublem będzie budynek Urzędu Miejskiego, który jest nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych, nienowoczesny, pozbawiony parkingu dla interesantów, a swoje filie ma porozrzucane po całym mieście
11. Co moglibyśmy mieć, gdyby ktoś już nie założył tego straszydła którego grafika jest na stronie LO:
- kompleks z wyraźnym podziałem na przynajmniej trzy elementy. Pierwszy to LO. Drugi to G, Trzeci to UM. Do kompleksu powinien należeć również parking z darmowym postojem do jakiś 30, 45 minut. Parking dla rodziców, interesantów UM, W wyniku takiego połączenia odzyskujemy lokalizacje na Skorupki (sala Ślubów), Tysiąclecia (MOPS), 11-listopada (USC, śmieci), oraz obecny budynek UM.
- jeszcze większe obciążenie budżetu, ale w stosunku do obecnej kwoty, jest to stosunkowo niewielki wzrost kosztu.
- jeszcze niedomknięty ciąg edukacyjno administracyjno sportowy, do którego można byłoby jeszcze coś pozytywnego w kolejnych latach dołożyć.
Macie i moje resume na tę okoliczność i nie jest to ani pro NP, ani sentymentalnie, a chyba bardzo historycznie i może ciekawie,