walne

Re: walne

Postprzez Calineczka » Pn, 19 paź 2009, 9:29

Dzięki za radę picipolo, tak właśnie zrobię zagłosuję przeciwko wszystkim, moim zdaniem, niedobrym uchwałom.

Uwłaszczenie - trzy razy tak, ale nie uwłaszczenie, w którym płacę za cały grunt na osiedlu,
a jestem właścicielem tylko gruntu pod mieszkaniem i niewielkiego paska wokół bloku, nie jest to sprawiedliwe uwłaszczenie. Jest to raczej zawłaszczenie niż uwłaszczenie.
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: walne

Postprzez picipolo » Pn, 19 paź 2009, 14:33

Calineczko, w przeszłości jak powstała "grupa inicjatywna" to tym problemem co Cię nurtuje właśnie się zajmowali. Ja jak zobaczyłem na mapach jak to wygląda z tym gruntem to postawiłem sobie pytanie dlaczego tak to zostało podzielone i kto te sprawy nadzorował? i akceptował, zatwierdzał!
Chodząc do spółdzielni zobaczyłem na dokumentach z przeszłości nazwiska, daty, uchwały itd.
Taka lektura otwiera oczy!
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: walne

Postprzez picipolo » Pn, 19 paź 2009, 15:23

Chciałem zapytać się forumowiczów odnośnie podstawowych danych odnośne bilansów za np. ostatnie pięć lat.
Konkretnie jakimi wynikami zakończyły się poszczególne lata. Czy stratami czy zyskami? może ktoś ma takie informacje /dane/ aby wyrobić sobie pogląd na zarządzanie finansowe naszą Spółdzielnią. Jednym z punktów na ZW jest głosowanie za udzieleniem lub nie absolutorium dla Zarządu. W ubiegłym roku na walnym był obraz ludzi /członków/, którzy (99,5%) kompletnie nie wiedzieli co to jest absolutorium!!!
Wynik finansowy był pozytywny a oni głosowali na nie. To kompletna niwiedza i paranoja! Jak ktoś dobrze zarządza i są pozytywne wyniki finansowe to należy takie osoby ukarać nie udzielając absolutorium!!!!
I tak wygląda paranoja wśród głosujących? :lol: :lol:
Ale najciekawsze jest to, że wtedy biegali "działacze" i szkolili członków komu należy dać lub nie to absolutorium! Wynik był zatrważający!
Najważniejszym kryterium to było ........ :roll: :D
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: walne

Postprzez Calineczka » So, 24 paź 2009, 7:21

Jedna "sprawiedliwość" się dokonała jaką są uwłaszczenia mieszkań, wg mnie powinna nastąpić i ta druga "sprawiedliwość" to np. ta wg projektu i jak nabardziej powinna nastąpić rekompensata "sprawiedliwa" dla tej trzeciej grupy co zapłaciła najwięcej, która na dzień dzisiejszy zależy w przyszłości od członków Spółdzielni.

picipolo, czy niesprawiedliwa niesprawiedliwość pozostaje nadal sprawiedliwością prawdziwą???

W Gazecie Prawnej znalazłam bardzo logiczne i myślę, że zgodne z prawem, wyjaśnienie problemu uwłaszczenia za złotówkę, w świetle których jeszcze dodatkowa gratyfikacja niektórych, w postaci odpisów na fundusz remontowy, nie mieści mi się w żadnym poczuciu, nawet dobrego smaku.

"Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych była pełna błędów prawnych, niejasna ekonomicznie i finansowo krzywdząca. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego tylko wzmógł chaos .[...]
Ustawa z 2000 r. była kilka razy nowelizowana. Każda jej nowelizacja budziła kontrowersje i objęta była badaniem Trybunału Konstytucyjnego. Zapadło wiele wyroków, a często były one wydawane przez trybunał w pełnym składzie. Prawie nigdy nie zapadały jednomyślnie.[...]
W opinii ekspertów z Instytutu Stefczyka, przyczyną istniejącego stanu jest po prostu zła regulacja prawna, oderwana od warunków ekonomicznych, w jakich funkcjonują spółdzielnie mieszkaniowe. Pracując nad nową Ustawą o spółdzielniach, zarówno byłemu prezydentowi RP, jak i obecnemu, prawnicy zwracali uwagę na niedoskonałości dotychczasowej regulacji, a także na brak możliwości sensownej jej nowelizacji, która uwzględniałaby złożoność i specyfikę problemów tam występujących. Także Instytut Stefczyka podkreśla konieczność podjęcia prac nad uchwaleniem nowej ustawy - eksperci są zgodni, że należy ją napisać od początku, gdyż kolejne nowelizacje jedynie psują i pogłębiają sprzeczności, uniemożliwiając racjonalne funkcjonowanie spółdzielni i zarządzanie zasobami mieszkaniowymi.[...]
Ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r., zdaniem prof. Ciocha, pociągnie za sobą konieczność dokonania kolejnej nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Za niekonstytucyjne trybunał uznał przepisy określające warunki finansowe przekształcenia spółdzielczych praw do lokali typu lokatorskiego, bądź typu własnościowego. Sprzedaż za tak zwaną symboliczną złotówkę narusza bowiem art. 21 ust. 2 konstytucji oraz art. 64 ust. 2 i 3 konstytucji. Zdaniem trybunału, ingerencja w stosunki własnościowe spółdzielni uznana została za nieproporcjonalną. Trybunał uznał też, że w przypadku przekształcenia spółdzielczych praw w odrębną własność lokali, spółdzielnie tracą własność bez stosownego ekwiwalentu. Takie wkroczenie w prawo własności narusza przepis art. 64 Konstytucji. Ponadto za niekonstytucyjny uznany został przepis zobowiązujący spółdzielnie do przewłaszczenia w trzymiesięcznym terminie od momentu złożenia wniosku. Niedotrzymanie tego terminu, pociągające za sobą sankcje karne, trybunał również uznał za niekonstytucyjne.

Rodzi się jednak pytanie, jaki sens ma stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, skoro te przepisy, które zostały uznane za niekonstytucyjne, utracą moc obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw - zgłaszają wątpliwość eksperci z Instytutu Stefczyka. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie ma kluczowe znaczenie dla instytucji przekształcenia spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność lokalu. Wyrok ten spowodował kolejne niejasności w odniesieniu do tych członków, którzy nie dokonali przekształceń bądź złożyli stosowne wnioski, a spółdzielnie nie zawarły z nimi umów o ustanowienie odrębnej własności.

Moim zdaniem, ten wyrok zamiast poprawić istniejący stan prawny, powoduje dodatkowy chaos i stawia przed kolejnym wyzwaniem zarówno spółdzielnie, jak i sądy - uważa Henryk Cioch. - Mam wątpliwości, czy w przypadku, gdy spółdzielnia odmówi uwzględnienia wniosku o przekształcenie na obowiązujących warunkach finansowych, sądy będą mogły czy też chciały wydawać orzeczenia zastępujące oświadczenie woli spółdzielni. Moim zdaniem, po tym wyroku stan prawny już diametralnie się zmienił. Nie będę ukrywał, że poza względami prawnymi istotne znaczenie mają względy propagandowo-polityczne. Przypomnę tylko, że dla niektórych partii politycznych, których już nie ma w parlamencie, przekształcenie za symboliczną złotówkę było głównym, sztandarowym, propagandowym hasłem politycznym. Z drugiej strony nie można udawać, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za które członek zapłacił pełną wartość, jest prawem konstytucyjnym. Byłbym zdecydowanie przeciwny możliwości ustanawiania tego prawa, ponieważ, lapidarnie mówiąc, za produkt czekoladopodobny nie można płacić takiej samej ceny jak za czekoladę. Spółdzielcze prawo własnościowe powinno być jednak utrzymywane w odniesieniu do tych członków, którzy z różnych przyczyn nie chcą przekształcić przysługującego im prawa w odrębną własność lokali, albo gdy z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe.

Według prof. Ciocha, problemy przekształceń spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność powinny być pozostawione regulacjom statutowym, gdyż członkowie i powołane przez nich władze spółdzielni są najlepiej zorientowane, na jakich warunkach finansowych przekształcenie w konkretnej spółdzielni jest możliwe, a także czy jest ono w ogóle możliwe. W spółdzielniach, w tym także w spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązuje zasada równości. Oznacza ona, że jedna grupa członków nie może być wzbogacana bezzasadnie kosztem innych. Zasada równości nie sprowadza się tylko do zasady "jeden udział jeden głos", ale ma także wymiar korporacyjno-ekonomiczny, który oznacza, że w zakresie praw i obowiązków, zarówno niemajątkowych jak i majątkowych, wszyscy członkowie powinni względem siebie oraz względem spółdzielni znajdować się w takim samym położeniu, w tym także w wymiarze ekonomicznym.

Przekształcanie spółdzielczych praw do lokali na tzw. uprzywilejowanych zasadach finansowych oceniałem zawsze negatywnie - podkreśla przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Stefczyka. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest niezmiernie ważny, ale niestety nie wprowadza on zmian stabilizujących sytuację prawną w tym zakresie, wręcz odwrotnie. Po ogłoszeniu tego wyroku przez dwanaście miesięcy będzie występował stan chaosu. Ażeby temu zapobiec, Sejm obecnej kadencji już powinien rozpocząć pracę nad nowelizacją Ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Najlepiej byłoby, gdyby udało się uchwalić nową ustawę. Jest to jednak chyba moje pobożne życzenie."
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: walne

Postprzez picipolo » N, 25 paź 2009, 8:14

Wiem, jaka jest historia i przyczyny tej złej ustawy i tutaj się z Tobą mogę zgodzić!
Ale ona istnieje, Trybunał Konstytucyjny częściowo zalegalizował jej zapisy i uwłaszczenia są faktem, które nie cofną się nigdy !! Tak jak autor przytoczonego przez Ciebi tekstu pisze, cyt: "W spółdzielniach, w tym także w spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązuje zasada równości. Oznacza ona, że jedna grupa członków nie może być wzbogacana bezzasadnie kosztem innych".
I to jest mój cel, który można zrealizować. Ci co zostali uwałaszeni śmieją się z radości, a inni zgrzytają ząbkami i siedzą cichutko na dodatek jeszcze krytukują wypowiedzi, które mogą przyczynić się do urzeczywistniena w/w zasady równości.
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: walne

Postprzez picipolo » N, 25 paź 2009, 8:18

co tam było na walnym? jakie są wyniki? napisze ktoś?
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: walne

Postprzez obserwator » N, 25 paź 2009, 9:39

Zebranie Walne? trzeba chodzić i być przygotowanym merytorycznie. O losie naszej Sółdzielni decydowało około 190 członków!!!!! na ok. 3400!!!.
To jest już chyba początek rozpadu Tej Sółdzielni!!! I to byłoby najlepsze.
O jakości merytorycznej wypowiedzi lepiej nie mówić.
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Re: walne

Postprzez Calineczka » N, 25 paź 2009, 12:16

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jedynie podział+ oddzielenie się osiedli tej spółdzielni może w jakimś stopniu uzdrowić prawidłowość jej funkcjonowania.
Jest to jedyny sposób, w jaki można byłoby dokonać rzeczywistego rachunku finansowego, że o sumieniach nie wspomnę.
Sceny westernowe i ogólny kociokwik, będący kakofonią dźwięków wzmocnionych przez mikrofony.
I co najsmutniejsze odbiciem poziomu współspółdzielców, który to może jeszcze nie rynsztokowy, ale mocno PGR-owski jest.
Przyszłość wróży to i straszną i śmieszną, a na pewno mało świetlaną.

Jakość merytoryczna i inne jakości, to bajka o żelaznym wilku, raczej - kupą mości panowie i panie.
A kloaczności na minionym Walnym Zebraniu !!! Spółdzielni Mieszkaniowej w Piastowie nie zabrakło, a nawet było jej w nadmiarze
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: walne

Postprzez jota » N, 25 paź 2009, 17:39

Przedstawienie musi trwać dalej.
jota
Bardzo młody
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 26 lut 2009, 18:07

Re: walne

Postprzez Robin » So, 21 lis 2009, 6:12

Mam pytanko; czy ktoś wie, czy jest protokół z Zebrania Walnego z dn 24.10.2009r.
Na tym zebraniu mieszkańcy mówia pocichu działo się wiele, jestem ciekawy czy protokół jeżeli jest napisany,
jest protokółem odwierciedlający właściwy przebieg ZW, czy wybiórczy, bo może być nie wygodny dla nie których działaczy spółdzielni mieszkaniowej w Piastowie.
Na ZW własnie miał być głosowany regulamin ciepła i termomodernizacji, przypuszczam ze nieudało przyjąć tego
pasztetu przez ZW, to obecna Rada Nadzorcza napewno przymnie, bo większośc rady popiera Zarząd w ciemno, bo
niemaja nic powiedzenia w tym temacie.
Na ZW odrzucono zmiany do Statutu, bo zmiany były przygotowane dla Zarządu, nie dla mieszkańców.
Bezprawna, podwyżke czynszu jaka nam Zarząd zafundował w lipcu; bezkonsultacji z Radami Osiedli, bez konsultacji z członkami spółdzielni, bez uzasadnienia, bez analizy kosztów, Rada Nadzorcza głosowała po fakcje w ciemno.
Rada Nazorcza podejmuje uchwałę po podwyżce czynszu, po analizie kosztów przedstawioną przez Zarząd SM.
W tym przypadku było odwrotnie; Zarząd podwyżke wprowadził, a Rada Nadzorcza głosowała pózniej.
Tak Rada Nadzorcza reprezentuje spółdzielców, którą wybrali mieszkańcy w dn.04.07.2009r. :D :D :D
Robin
Młody
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn, 26 paź 2009, 18:14

Re: walne

Postprzez jota » N, 22 lis 2009, 21:50

Podobno projekt protokółu jest, ale nie odzwierciedla przebiegu Zebrania. Wiele wypowiedzi niewygodnych dla (...) wcale nie zostało ujętych. Ciekawe, co na Prezydium Walnego Zgromadzenia - podpisze protokół, czy nie?
jota
Bardzo młody
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 26 lut 2009, 18:07

Re: walne

Postprzez Robin » Pn, 23 lis 2009, 19:35

Należy poprzez forum spróbować pomóc przypomnieć, jakie tematy ważne były poruszane na ZW przez mieszkańców i pózniej sprawdzić czy, dane tematy znajdują się w protokóle. :lol: :lol: :lol:
Ostatnio edytowano Wt, 24 lis 2009, 20:11 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Wyedytowano drażniącą moje oko literówkę :)
Robin
Młody
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn, 26 paź 2009, 18:14

Re: walne

Postprzez jota » Wt, 24 lis 2009, 20:04

Tu nie chodzi tylko o tematykę, ale o konkretne ważne wypowiedzi członków Spółdzielni.
jota
Bardzo młody
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 26 lut 2009, 18:07

Re: walne

Postprzez kosrys » Śr, 25 lis 2009, 11:05

Wczoraj na Radzie Miejskiej pan Lisiecki zbierał podpisy pod wnioskiem powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie nieprawidłowości spółdzielczych
Avatar użytkownika
kosrys
Zasłużony
 
Posty: 2055
Dołączył(a): Śr, 18 paź 2006, 10:24
Lokalizacja: Piastów

Re: walne

Postprzez jota » Śr, 25 lis 2009, 11:42

Temu panu już stanowczo dziękujemy. Niech posiedzi w domu i pomodli się. Jego czasy świetności skończyły się.
jota
Bardzo młody
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 26 lut 2009, 18:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron