Podzielniki ciepła

Podzielniki ciepła

Postprzez anikow » Pt, 23 paź 2009, 19:12

Namawiam wszystkie budynki, które nie posiadają jeszcze podzielników ciepła, żeby nie wyraziły zgody na ich montaż ( po prostu lokal zamknięty). Natomiast Zarząd i Radę Spóldzielni namawiam, żeby zapoznał się z definicją ,, podzielnik ciepła,, . Sprawiedliwymi miernikami poboru ciepła są tylko liczniki elektroniczne, niestety w naszej spółdzielni nie można ich zastosować. Wymagaqało to by wykonania pionów na klatkach schodowych przy wejściu do lokali.Podzielniki ciepła to jest dodatkowy koszt mieszkańca dla firmy rozliczającej zużytą energię cieplną.Sądzę,że Zarząd Spółdzielni wypowie się na ww. temat.Podzielnik to nie jest miernik, rozliczam koszty centralnego ogrzewania od wielu lat i wiem, że na pewno w ostatnim czasie jego koszt nie wzrósł. Namawiam wszystkich, którzy dostali lakoniczne pisma o nadpłacie za okres grzewczy 2008 - 2009 z przeznaczeniem jej na termomodernizację do wnoszenia spraw do Sądu. Na pewno wygracie, żadna uchwała lokalnych kacyków nie może być sprzeczna z obowiązującymi przepisami. A jest to świadczenie jak woda, a tak dodatkowo dopowiem, że szanujący mieszkańca zarządca rozlicza również koszt wywozu nieczystości stałych.
anikow
Młody
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn, 21 lis 2005, 21:25

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Calineczka » So, 24 paź 2009, 7:31

Popieram w całej rozciągłości wypowiedzi. Jest to jawny sposób okradania nas przez tzw. Zarząd. Bardziej celne byłoby chyba określenie Nierząd.

UWAGA !!!
bez pomocy (tzn. niemocy) Rady Nadzorczej, mam na myśli brak odpowiednich regulaminów i faktycznych działań nadzorczo-sprawdzających w/w Zarząd nie mógłby wykonywać takich posunięć
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez obserwator » Cz, 29 paź 2009, 16:25

Rozliczanie kosztów zużytej energii cieplnej na potrzeby c.o. w budynku to problem wielowątkowy. Kilkoma zdaniami nic się nie wytłumaczy. Wiedza na ten temat też musi być troszkę ponad przeciętną aby dochodzić do wspólnych wniosków. Wypowiadamy się tylko o skrajnych przypadkach za lub przeciw podzielnikom. Srodka tak naprawdę nie znamy, a to jest bardzo istotne.
Podzielniki muszą być, bo musimy spłacać kredyty za docieplenie. Tylko one wymuszają oszczędzanie en. cieplnej, dając możliwość z zaoszczędzonych pieniędzy spłacać kredyt. Inne pomysły w naszej sytuacji nic nie dają!
Należy jednak z trudem opanować stare przyzwyczajenia i uczyć się oszczędzania.
Ryczałt za c.o. jest błędem bo nie wymusza oszczędności indywidualnie. Nie polecam bo cały blok może mieć dopłatę po rozliczeniu sezonu grzewczego. :?
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Calineczka » Pt, 30 paź 2009, 9:15

Obecnie na rynku dostępne są dwa typy podzielników - wyparkowe i elektroniczne.

Zasada działania podzielnika wyparkowego jest następująca: podzielnik wyparkowy wskazuje zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy, a obniżający się poziom płynu w ampułce pomiarowej jest oznaką oddania ciepła przez grzejnik. Im bardziej gorący jest grzejnik, a jego ciepło dłużej działa na ampułkę, tym większa jest ilość odparowanej cieczy. Zwiększa się zarazem obniżenie jej poziomu w ampułce, a tym samym o tyle więcej "kresek" zostaje zużytych przez grzejnik. Jednakże również wtedy, kiedy ogrzewanie nie działa odparowuje niewielka ilość płynu.
Dlatego też bardzo istotny jest sposób montażu podzielnika, który musi być jednakowy dla wszystkich grzejników. Wówczas, jeżeli pomiar obarczony jest błędem, to jednakowym dla wszystkich użytkowników i nie ma wpływu na współczynnik udziału.
Zasada działania podzielnika elektronicznego: za pomocą dwóch czujników dokonywany jest pomiar temperatury powierzchni grzejnika i powietrza w pomieszczeniu, różnica tych temperatur stanowi podstawę do naliczenia zużycia ciepła. Większość podzielników zaczyna naliczać jednostki dopiero wówczas, gdy pomiędzy temperaturą grzejnika a temperaturą powietrza w pomieszczeniu powstanie różnica większa niż 4,9 C. Gdy temperatura grzejnika jest niższa niż 2,3 C nie następuje żadne naliczanie. Ograniczenia te stanowią skuteczne zabezpieczenie przed naliczaniem impulsów w okresie letnim.
Podzielniki elektroniczne precyzyjnie zliczają jednostki zużycia i czytelnie pokazują je na wyświetlaczu. Wyświetlacz uruchamiany jest przeważnie za pomocą przycisku sensorowego.

Różnica pomiędzy licznikiem ciepła i podzielnikiem

Licznik ciepła jest urządzeniem rejestrującym ilość energii cieplnej (w GJ), dostarczonej do obiektu w danym okresie rozliczeniowym.
Ilość tej energii jest obliczana na podstawie pomiaru przepływu wody w ciepłociągu oraz temperatury wody zasilającej i powrotnej. Suma iloczynów przepływu i różnicy temperatur zmierzona w określonym czasie wskazuje na ilość dostarczonej energii cieplej.

Podzielniki ciepła nie rejestrują ilości energii cieplej lecz wskazują na udział danego pomieszczenia (lokalu) w ogólnym zużyciu zarejestrowanym przez licznik ciepła.

Podzielniki wyparkowe wskazują na zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy, natomiast podzielniki elektroniczne na podstawie pomiaru temperatury grzejnika i powietrza w pomieszczeniu.
Zmierzone w ten sposób wartości, przy uwzględnieniu m.in. usytuowania pomieszczenia w budynku, typu i wielkości grzejnika wskazują na udział danego lokalu w ogólnym zużyciu ciepła.

Wnioski:
- podzielniki to nie są liczniki ciepła i nigdy im nie dorównają !!!
- odczyty z podzielników są obarczone wieloma błędami i teoretycznie obliczone współczynniki
korygujące dla różnie usytuowanych lokali tez tego nie niwelują
- podzielniki dzielą bardziej ludzi niż pomagają zliczać energię, za którą mamy płacić

Potrzeba jest matką wynalazków.
Z potrzeby indywidualnego rozliczania c.o.( wymóg prawa energetycznego) i braku możliwości montażu liczników c.o. (zły sposób instalacji c.o.) zrodził się wynalazek pt. podzielnik ciepła, który wcale nie jest bratem bliźniakiem licznika ciepła.
Mają te wynalazki wspólną matkę-potrzebę, ale za to ojców zupełnie różnych.
Warto mieć tego świadomość !!!

PODZIELNIKOM CIEPŁA ZDECYDOWANE I STANOWCZE NIE !
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez anikow » Pt, 30 paź 2009, 15:15

Zupełnie się z Tobą zgadzam.
Podzielnikom stanowcze NIE.
anikow
Młody
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn, 21 lis 2005, 21:25

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Calineczka » Pt, 30 paź 2009, 19:48

[quote="anikow"][..] szanujący mieszkańca zarządca rozlicza również koszt wywozu nieczystości stałych.[/quote
Zarząd to nie szanujący się zarządca, ale pragnący posłuchu nadzorca, który jak klasyczny poganiacz wielbłądów - wie, ale ... ceni złoto, czyli milczenie=okłamywanie mieszkańców.
Czytelny przykład:
Na Walnym Zgromadzeniu w dn. 24.10.br mieliśmy uchwalać "Zasady rozliczania kosztów i przychodów termomodernizacji budynków w zasobach SM w Piastowie", który to punkt programu został wykreślony z porządku obrad jako statutowo przynależy do kompetencji Rady Nadzorczej(Boże chroń królową matkę-przewodnicząca, bo nie wie co czyni, ale ma za to silne poczucie bycia przewodniczącą RN)
w w/w zasadach w punkcie pt. Źródła finansowania czytamy co następuje:
- stałe naliczenia na fundusz termomodernizacyjny (cokolwiek to oznacza)
- stałe wpłaty na fundusz termomoderenizacyjny z tytułu oszczędności na ogrzewaniu w budynkach, które docieplono (wg. prawa energetycznego rozliczanie c.o. powinno być ścisłe do poziomu kosztów)
- inne wpłaty z tytułu przekształceń własnościowych oraz oszczędności na wywozie odpadów stałych (te również powinny być rozliczone po kosztach)
- ewentualne wpłaty z tytułu rzeczywistej oszczędności na ogrzewaniu we wszystkich budynkach (wg. prawa energetycznego rozliczanie c.o. powinno być ścisłe do poziomu kosztów)
W następnym punkcie w/w zasad - Postanowienia szczegółowe występuje "dookreślenie": Zasady rozliczania kosztów i przychodów termomodernizacji określa "Regulamin rozliczania kosztów i przychodów prac termomodernizacyjnych w zasobach SM w Piastowie." zatwierdzony przez RN, który to regulamin do materiałów na Walne dołączony w ogóle nie był, więc ciężko powiedzieć co zawiera.
A w następnym punkcie w/w zasad - Postanowienia końcowe występuje 'dookreślenie" Rozliczenia wszystkich kosztów inwestycji w tym spłaty kredytów oraz przychodów pochodzących z naliczeń odbywa się na podstawie "Regulamin rozliczania kosztów i przychodów prac termomodernizacyjnych w zasobach SM w Piastowie."

Jak zdobędę ów mityczny, aczkolwiek silny i decyzyjnie ważki Regulamin, to zamieszczę na forum.
Zarząd i RN SM w Piastowie nie są zwolennikami jawności takich informacji jak Regulaminy i Uchwały , więc na stronie internetowej spółdzielni ich nie ma, ale może jednak w realu istnieją.

Ciśnie mi się jeden krótki wniosek na temat obecnego Zarządu - gadał ślepy o kolorach.

Milknę jednakże na wspomienie stanowczego i skromnego głosu rozsądku czyli stwierdzenia Dyrektora Technicznego, że obecny Zarząd, to wykształceni ludzie którzy wiedzą co robią ,
a (w domyśle) my - mieszkańcy, to ciemna masa, która sama sobie chce strzelić w kolano, więc nie ma prawa skamlać o litość, może natomiast z uszanowaniem całować dłoń swojego...solidnie opłacanego zarządcy.
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Henryk Mościbrodzki » So, 29 sty 2011, 16:45

Podzielniki ciepła to nie liczniki ciepła, które mierzą ilość pobranego ciepła z sieci. Podzielniki służą do dzielenia kosztów, wystarczy że kilku naszych sąsiadów będzie coś kombinowało z tym podzielnikami, pozostali i tak zapłacą różnicę wynikającą z tego kombinowania. Na podzielnikach wyłącznie zarabia firma,która zajmuje się rozliczaniem ciepła według tych podzielników. Już lepszym rozwiązaniem jest rozliczanie "tradycyjne" według metrów kwadratowych zajmowanej powierzchni. Jeżeli już ktoś na prawdę uważa, że tak bardzo zaoszczędzi na ogrzewaniu, proponuję zainstalować sobie indywidualne liczniki ciepła, chociaż to dość sporo kosztuje, to jednak będzie płacił za ciepło które pobrał z sieci, a nie za sąsiadów kombinujących z podzielnikami. No cóż mafia podzielnikowa ma się bardzo dobrze, i to dzięki naiwności osób zamieszkałych w lokalach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Gość » So, 29 sty 2011, 16:50

A tu pozwolę sobie zacytować Pana inny post:

Henryk Mościbrodzki napisał(a):Podzielniki ciepła to nie liczniki ciepła, które mierzą ilość pobranego ciepła z sieci. Podzielniki służą do dzielenia kosztów, wystarczy że kilku naszych sąsiadów będzie coś kombinowało z tym podzielnikami, pozostali i tak zapłacą różnicę wynikającą z tego kombinowania. Na podzielnikach wyłącznie zarabia firma,która zajmuje się rozliczaniem ciepła według tych podzielników. Już lepszym rozwiązaniem jest rozliczanie "tradycyjne" według metrów kwadratowych zajmowanej powierzchni. Jeżeli już ktoś na prawdę uważa, że tak bardzo zaoszczędzi na ogrzewaniu, proponuję zainstalować sobie indywidualne liczniki ciepła, chociaż to dość sporo kosztuje, to jednak będzie płacił za ciepło które pobrał z sieci, a nie za sąsiadów kombinujących z podzielnikami. No cóż mafia podzielnikowa ma się bardzo dobrze, i to dzięki naiwności osób zamieszkałych w lokalach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.


Henryk Mościbrodzki napisał(a):Zainteresowana osoba powinna wnieść sprawę do prokuratury, a kopię tego pisma załączyć do akt sądowych, i poprosić sąd o odroczenie sprawy do momentu wyjaśnienia tego wątku przez prokuraturę rejonową. Mam nadzieję, że to co zostało napisane jest prawdą, bo jeżeli nie jest, taka osoba może być posądzona (oskarżona) o pomówienie osoby prawnej.


Skoro wie Pan, że jest jakaś mafia podzielnikowa, i wie Pan też co robić - zapraszam do działania.
Gość
 

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Henryk Mościbrodzki » So, 29 sty 2011, 17:09

Grzesiek napisał(a):A tu pozwolę sobie zacytować Pana inny post:
Henryk Mościbrodzki napisał(a):Zainteresowana osoba powinna wnieść sprawę do prokuratury, a kopię tego pisma załączyć do akt sądowych, i poprosić sąd o odroczenie sprawy do momentu wyjaśnienia tego wątku przez prokuraturę rejonową. Mam nadzieję, że to co zostało napisane jest prawdą, bo jeżeli nie jest, taka osoba może być posądzona (oskarżona) o pomówienie osoby prawnej.


Skoro wie Pan, że jest jakaś mafia podzielnikowa, i wie Pan też co robić - zapraszam do działania.

Niby tak, ale co może prokurator jeżeli zainteresowany sam na własne życzenie założył sobie podzielniki ciepła. My Polacy mamy szczególną zdolność "małpowania" zachodu, szkoda że akurat w tych niekorzystnych rozwiązaniach. W Niemczech gdzież od końca lat 90-tych XX wieku odchodzi się od podzielników na rzecz indywidualnych liczników. Niestety gdzież te "przestarzałe" rozwiązania technologiczne trzeba sprzedać, tu Polska okazała się bardzo dobrym miejscem
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Marcin » So, 29 sty 2011, 23:24

Ale jak olicznikować blok przy kilku pionach ciepła w mieszkaniu? Trzeba przebudować całą instalację, żeby był jeden pion ciepła - to musiałoby kosztować fortunę, trzeba się przebijać z rurami przez wszystkie ściany. Też jestem za tym, ale żeby nie kosztowało nie wiadomo ile.
Avatar użytkownika
Marcin
Zasłużony
 
Posty: 2084
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2004, 14:06
Lokalizacja: Piastów

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Robin » N, 30 sty 2011, 8:47

Aby zamontować liczniki na ciepło, trzeba zlikwidować 4 lub 5 pionów instalacji ciepła w zalezności od lokalu.
Do zamontowania licznika na ciepło, potrzebny jest jeden pion zasilający na jeden lokal, i tu jest problem kosztów.
Jak rozprowadzić instalacje ciepła po lokalu możliwośći są;
1. podlogą - ale dużo osób nie pozwoli aby; rozbierać podłoge np. klepkę,terakote, panele, itd.
2. po scianie nisko od podłogi - ale tu tez będą problemy, zabudowane sciany, itp. koszty są zbyt duże.
Robin
Młody
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn, 26 paź 2009, 18:14

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Marcin » N, 30 sty 2011, 11:53

Ludzie zgodziliby się tylko wtedy, gdyby pokazać im korzystną kalkulację. Za przebudowę instalacji każdy musiałby zapłacić wiele tysięcy złotych. Pytanie, ile. Jeśli "zwróci się to panu za kilkanaście lat", to ten argument byłby słaby w rozmowie z sąsiadami. Już widzę tę radość z rur, które przechodzą przez zabudowaną wnękę lub za regałem po ścianie. Dla wielu mieszkańców to byłby szok. Te podzielniki też mnie nie przekonują, jestem sercem za licznikami, ale nic się (chyba?) nie da zrobić.

Jedyna nadzieja, że koszty liczników spadną na tyle, że będzie się opłacało założyć 4 lub 5, na każdy pion ciepła.
Avatar użytkownika
Marcin
Zasłużony
 
Posty: 2084
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2004, 14:06
Lokalizacja: Piastów

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez picipolo » N, 30 sty 2011, 19:10

Panie Marcinie. Ma pan całkowitą rację, przebudowa instalacji centralnego ogrzewania nie wchodzi w rachubę. Tak jak pan wspomniał byłaby to estetyczna ruina mieszkań za pomocą b. wysokich kosztów dla jednego licznika ciepła.
Wszyscy myślą, że te bloki będą wieczne i wiecznie wymyślają projekty oszczędnościowe bez krzty kalkulacji kosztów, a to jest podstawa nawet najprostszej dyskusji. To nie jest dyskusja "a mnie się wydawało" lecz za tym kryją się po jednej stronie wydatki, a po drugiej dochody w okresie jakiegoś czasu.
Myslę, że zabraknie nam czasu na zyski z takiej inwestycji o ile będzie jeszcze stał blok. :D
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Marcin » Pn, 31 sty 2011, 11:45

Gdyby cena licznika spadła, to olicznikowanie kilku pionów byłoby dobrą inwestycją. Dziś taki prosty licznik kosztuje ponoć około 600 zł plus koszt instalacji. Przy 5 pionach to daje 3000 zł plus koszt instalacji. Gdyby licznik kosztował około 200-300 zł, to chyba warto byłoby przemyśleć tę sprawę? Jak myślicie? Nawet te 3000 zł plus instalacja nie jest jakąś kolosalną inwestycją dla mieszkańców.
Avatar użytkownika
Marcin
Zasłużony
 
Posty: 2084
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2004, 14:06
Lokalizacja: Piastów

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Henryk Mościbrodzki » Pn, 31 sty 2011, 16:54

picipolo napisał(a): Myslę, że zabraknie nam czasu na zyski z takiej inwestycji o ile będzie jeszcze stał blok. :D

No nie wiem, remont instalacji i tak kiedyś trzeba zrobić, a w wielu budynkach remont instalacji centralnego ogrzewania przydałby się już dzisiaj. Bloki przeżyją Ciebie i Twoje dzieci, tylko trzeba dbać, zresztą tak jak o inne budynki mieszkalne i niemieszkalne.
Marcin napisał(a):Nawet te 3000 zł plus instalacja nie jest jakąś kolosalną inwestycją dla mieszkańców.

Raczej nie, tylko ludzie muszą przekonać się do takiego rozwiązania. Kiedyś liczniki wody były podobnym problemem, ale jak ktoś widział że sąsiad płaci za wodę tylko tyle ile jej faktycznie zużyje, a nie jakiś tam ryczałt za kilka m³, liczniki stały się standardem. Oczywiście na początku były problemu z członkami spółdzielni, którzy byli ubodzy w środki płatnicze, ale zarząd szedł im na rękę i rozkładał na raty.
Na pewno w tym przypadku trzeba byłoby utworzyć jakiś fundusz na olicznikowanie, gdzie co miesiąc płaciłoby się określoną kwotę, bo jednorazowe wyciągniecie z kieszeni takiej kwoty jak 3000 złotych to dla wielu budżetów domowych mogłoby być zbyt dużym obciążeniem, a niektórzy mogliby tylko pomarzyć o założeniu ciepłomierzy.
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Następna strona

Powrót do Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron