Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Etatowy
4
67%
Nieetatowy (tzw. społeczny, jak rada nadzorcza)
2
33%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 6

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez ksks3 » N, 13 lut 2011, 16:35

Henryk Mościbrodzki napisał(a):spółdzielnia jest stowarzyszeniem osób fizycznym - może też być osób prawnych - i ma zaspakajać potrzeby swoich członĸow oraz ich rodzin. Jeżeli ktoś nie jest w stanie tego zrozumieć - a takich osób jest wyjątkowo sporo - to ja nie mogę za to ponosić konsekwencji. Bycie członkiem zarządu jest dużym wyróżnieniem, tym bardziej że członkowie zarządu - zresztą jak organu kontrolo-rewizyjnego - otrzymują zwrot poniesionych kosztów z racji pełnienia funkcji, w tym otrzymują wynagrodzenie za uczestnictwo w posiedzenia organu spółdzielczego do którego zostali wybrani. Jeżeli członek spółdzielni godzi się na to żeby inni członkowie spółdzielni wybrali jego do zarządu, godzi się jednocześnie na poświęcenie swojego czasu na społeczną działalność na rzecz pozostałych członków spółdzielni. Nikt nas nie zmusza do bycia członkiem organu spółdzielczego, jak ktoś nie chce, nie musi!
:shock:

A więc jest tak jak myślałem, po prostu Szanowny Dyskutant nie do końca rozumie zasadę działania tego "ustrójstwa", które nazywamy spółdzielnią mieszkaniową. Po pierwsze spółdzielnia nie jest tym co p r a w o nazywa stowarzyszeniem. Stowarzyszenie to coś zupełnie innego i nie miejsce o tym się rozpisywać. Z powyższej wypowiedzi wynika również, że pomylono pojęcia co jest ZARZĄDEM a co RADĄ NADZORCZĄ i od czego są organa spółdzielni.
I jeszcze jedno. Samo stawianie pytania czy zarząd powinien pracować społecznie jest postawieniem sprawy na głowie.
Zarząd nie tylko nie powinien ale i nie może pracować na zasadzie ciała społecznego. Sam stopień zaangażowania i dobrych chęci to za mało. Zarząd jest przede wszystkim p r a c o d a w c ą do sporej grupy etatowych pracowników spółdzielni. Czy w związku z tym znalazłby się naiwniak który podpisałby umowę o pracę z wolontariuszem ? Że o odpowiedzialności przed prawem za kierowanie spółdzielnią (olbrzymi majątek) już nie wspomnę.
ksks3
Bardzo młody
 
Posty: 55
Dołączył(a): Pt, 13 sie 2010, 10:37

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez Henryk Mościbrodzki » N, 13 lut 2011, 18:11

Ksks3, wszystko zależy od punktu widzenia, proponuję poczytać sobie Edwarda Abramowskiego i innych klasyków kooperatyzmu (spółdzielczości). Jestem kooperatystą, więc wiem o czym mówię.
Sam kiedyś byłem tzw. społecznym członkiem zarządu oraz prezesem zarządu, i to wszystko kulało się jak trzeba. Jak masz do pomocy kumatych pracowników, możesz spać spokojne. Jak prezes zarządu nie jest sam kumaty, to nie ma co się dziwić, że inni go nie szanują, i kiwają jak tylko mogą.
Komuniści wypaczyli i zniszczyli autentyczną polską spółdzielczość. Teraz różnej maści menadżerowie, stosując sitwokratyczne metody zarządzania, poniżają członków spółdzielni i traktują ich jak przysłowiowe bydło.
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez ksks3 » Wt, 15 lut 2011, 19:15

Tak nie można traktować problemu. Nie jest ważne czy prezes jest jak to napisano kumaty czy nie, bo nawet ten najbardziej kumaty nie może być pracodawcą o ile będzie działał wyłącznie społecznie A prezes pracodawcą być musi ! Czy to tak trudno zrozumieć ? Dziś nie są czasy na utopię. Spółdzielnia musi sprawnie działać bez zakładania, że wszystko w niej oparte jest na dobrych chęciach i na powszechnym "kochajmy się". Spółdzielczość, którą przedmówca propaguje, to taki swoisty dziewiętnastowieczny socjalizm utopijny, niby ładny ale nie działa. Więc należy się trzymać takich rozwiązań które działają.
Są tacy co sobie z tym poradzili. A jedyny sposób, to uniemożliwienie wpieprzania się wszystkim we wszystko, bo doskonale wiemy, że jeden pieniacz drugim idiotą potrafi zepsuć to co "zbudowały tysiące"
ksks3
Bardzo młody
 
Posty: 55
Dołączył(a): Pt, 13 sie 2010, 10:37

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez Henryk Mościbrodzki » Wt, 15 lut 2011, 20:46

Ksks3, to Twoim zdaniem kościół też ma się reformować, bo ludziom nie odpowiadają przykazania? Myślę, że nie tedy droga. Jeżeli chodzi o spółdzielnie mieszkaniowe, ludzie zapisywali się na mieszkanie, a nie wstępowali - świadomie - do spółdzielni. To właśnie przekłada się na pracę organów spółdzielczych, bo niektórym wydaje się, że na spółdzielni można sobie zarobić. W spółdzielczości obowiązuje zasada równości wszystkich członków wobec siebie,ale jedni chcieliby się bogacić kosztem innych. Jak chcą się bogacić, proponuję żeby sobie założyli jakąś spółkę prawa handlowego, i będą zbierać kasę.
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez obserwator » Śr, 16 lut 2011, 12:48

Panowie - jeden ma troszkę racji i drugi też ma troszkę racji. Spółdzielczość to ustawa, statuty, prawo pracy ...... Taka dyskusja nic nie rozwiązuje, tworzy tylko zamęt. Prawo obowiązujące po pierwsze, a z tym u członków są kłopoty. :)
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez Marcin » Śr, 16 lut 2011, 16:04

ksks3 napisał(a):Więc należy się trzymać takich rozwiązań które działają.

Najlepiej działają małe wspólnoty mieszkaniowe, gdzie widać logiczny związek pomiędzy kwotą, która wypływa z kieszeni mieszkańców, a kosztami utrzymania budynku i dostarczenia ciepła.
Avatar użytkownika
Marcin
Zasłużony
 
Posty: 2084
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2004, 14:06
Lokalizacja: Piastów

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez ksks3 » So, 19 lut 2011, 20:09

obserwator napisał(a):Panowie - jeden ma troszkę racji i drugi też ma troszkę racji. Spółdzielczość to ustawa, statuty, prawo pracy ...... Taka dyskusja nic nie rozwiązuje, tworzy tylko zamęt. Prawo obowiązujące po pierwsze, a z tym u członków są kłopoty. :)

To tym bardziej warto zobaczyć co "zaprawieni w bojach" spółdzielcy robią z ustawą wymyślając idiotyczne statuty - idiotyczne to nie znaczy ,że są niezgodne z prawem ale nic mądrego pod rządami takiego statutu robić się nie da
Zamęt i owszem ale lepiej trochę zamętu na forum niż na walnym. Bo to co tam zobaczyłem nie da się określić żadnym słowem którego moderator by nie zatrzymał. Bo określenie rzeczywistości jako brak racjonalnego myślenia, czy nawet wszechogarniająca głupota nie do końca oddaje to, czego bywałem świadkiem. Tak więc jestem za zamętem właśnie tu na forum, żeby wzajemnie przekonywać się do swoich racji. Z jakim skutkiem? Nie wiem. Ale zawsze coś zostanie do przemyślenia.
ksks3
Bardzo młody
 
Posty: 55
Dołączył(a): Pt, 13 sie 2010, 10:37

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez obserwator » Pn, 21 lut 2011, 11:08

To, że zebrania walne tak wyglądają to zasługa kultury i znajomości prawa jakie obowiązuje członka. Może tego prawa statutowego jest za dużo, do tego dochodzi nadrzędna ustawa o spółdzielniach i jeszcze dalsze przepisy, których przeciętny członek nie zgłębia.
Przychodzi bariera psychologiczna przed nadmiarem obowiązującego prawa i następuje - reakcja obronna. Nie idę na zebranie walne!. A ci co idą to przyglądają się różnym aktywistom działającym pod publikę.Wygrywają na ogół ci co lepiej "doładują" i wyglądają na "obrońcę" szarego członka, który odda głos na niego. A prawo? .... co mi zrobią. Są spółdzielnie gdzie statuty są "szczątkowe" i powołują się na przepisy wyższe rangą tj. ustawy. Ale problematyka zebrań walnych i znajomości prawa jest taka sama. Natura Polaka jest to ciągłe narzekanie, utyskiwanie, psioczenie, negowanie itd. Najlepiej się zna na leczeniu, budowaniu, modzie, kierowaniu, zarządzaniu itp jest ekspertem we wszystkich dziedzinach, nie ma takiej branży w której by nie udzielił porad, tylko na zebraniu walnym siedzi cicho, a jak zabiera głos to z "przyładowaniem" przeciwnikowi.
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Re: Jaki powinien być zarząd spółdzielni?

Postprzez obserwator » Pn, 21 lut 2011, 11:11

Marcin, problemy są takie same, tylko w skali wspólnoty. Zawsze jest problem nr 1 - potrzeby i pieniądze.
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Poprzednia strona

Powrót do Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron