Będziemy mieli wgląd w wydawaną kasę

Będziemy mieli wgląd w wydawaną kasę

Postprzez złybohater » Śr, 4 lip 2007, 15:16

Niech będzie wreszcie lepiej
złybohater
Młody
 
Posty: 164
Dołączył(a): Wt, 18 lip 2006, 16:35
Lokalizacja: piastów

Re: Będziemy mieli wgląd w wydawaną kasę

Postprzez picipolo » Cz, 20 sie 2009, 11:04

No właśnie, otrzymaliśmy podwyżki i ich wysokości zostały zaklepane przez Radę Nadzorczą!
Ja osobiście czuję niedosyt informacji i tajemniczość postępowania w sferze finansowej.Strona oficjalna tak wychwalana przez Przewodniczącą RN milczy i jest "martwa", a wydano na nią pieniądze i miała być "tubą" Zarządu i RN.
Jest flakiem. :lol:
Z tego co się zorientowałem np. podwyżki na podgrzanie wody są zróżnicowane. Są budynki, /przynajmiej jeden np. Ogińskiego 20/które nie mają w ogóle podwyżek. I dlatego mam wątpliwości co do jakości tej pracy.
Powinna być zamieszczona na stronie internetowej Spółdzielni opinia Komisji Rewizyjnej dotycząca tej kwestii. :!: :!: :!:

Czy mam rację? bo może się mylę :D
picipolo
Młody
 
Posty: 90
Dołączył(a): So, 21 lut 2009, 17:35

Re: Będziemy mieli wgląd w wydawaną kasę

Postprzez Calineczka » N, 11 paź 2009, 20:18

Ogińskiego 20 to blok, w którym mieszka właśnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, więc nie ma tam podwyżek, za to mogą :D wystąpic obniżki.
Mało tego podwyżki w pozostałych blokach są potrzebne po to, aby dokonywała się termomodernizacja na Ogińskiego 20.
A podwyżki różne dla różnych budynków są wynikiem błędnej (lansowanej z uporem maniaka) interpretacji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

PROBLEM TEN OPISANO W GAZECIE PRAWNEJ
"Będą dwie ewidencje
Zarządy spółdzielni będą musiały ponadto prowadzić dwa rodzaje ewidencji dla każdej nieruchomości, czyli dokumentacji, w której będą podane do wiadomości spółdzielców wszystkie wpływy i wydatki.
W pierwszej z nich zostaną zawarte dane dotyczące przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Zarząd będzie musiał pokazać zainteresowanym mieszkańcom, jakie sumy wpływają od nich do kasy spółdzielni, nie tylko z tytułu kosztów eksploatacji, ale także musi uwzględniać dochody z poszczególnych lokali użytkowych i innych źródeł (np. jeżeli na dachach bloków zostały postawione anteny operatorów sieci komórkowych). Następnie w oddzielnych rubrykach spółdzielnia pokaże rozliczenia, czyli na co i w jakich kwotach wydano pieniądze, oraz wskaże ewentualne nadwyżki lub niedobory w budżecie.
Druga ewidencja obejmie wpływy i wydatki funduszu remontowego (ile wpłacono w danym okresie i na jakie prace remontowe zostały wydane pieniądze).
- Spółdzielcy w końcu poznają prawdę. W praktyce część zarządów przeznacza te środki nie tylko na remonty. Nieraz sprawdzając dokumentację finansową różnych spółdzielni, widziałam jak 70 proc. pieniędzy szło na zakup nieruchomości, co nie było w interesie członków, ale prezesów spółdzielni - mówi Jadwiga Hennig.
Ewidencje powinny być przejrzyste i zawierać konkretne wyliczenia.
Remonty ze wspólnej kasy
- Konieczność prowadzenia ewidencji oznacza, że każda nieruchomość będzie musiała mieć zbilansowane koszty i przychody. Jest to de facto zakaz jakichkolwiek przepływów środków między różnymi nieruchomościami - twierdzi Ryszard Jajszczyk, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Nie zgadza się z tym posłanka Gabriela Masłowska z Ruchu Ludowo-Chrześcijańskiego.
Nowe przepisy dają możliwość przesuwania pieniędzy z funduszu remontowego pomiędzy nieruchomościami. Umożliwia to w dalszym ciągu wspólną zbiórkę pieniędzy na remonty, docieplanie poszczególnych bloków - tłumaczy posłanka. Obie ewidencje mają na celu wyłącznie zapisanie, ile członkowie danego bloku wpłacili, ile wydali, a ile komuś pożyczyli. Dajemy mieszkańcom wiedzę o kwotach, jakie dołożyli, np. do remontów innych obiektów w spółdzielni - podkreśla Lidia Staroń, posłanka PO i współautorka nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Ewidencje mają być prowadzone dla poszczególnych nieruchomości, ale nie zawsze będzie posiadał ją każdy blok. - Nieruchomości mogą teraz obejmować nawet kilkadziesiąt budynków- mówi poseł Gabriela Masłowska.
I chociaż nowelizacja zobowiązuje zarządy spółdzielni do podziału nieruchomości na jednobudynkowe, to problem może powstać tam, gdzie takiego podziału nie można dokonać ze względu na nieuregulowany stan gruntów.
Weryfikacja będzie dostępna
Ewidencje będą dostępne dla każdej osoby, która mieszka w spółdzielni i ponosi na jej rzecz opłaty. Zawarte w niej dane, jak i dokumenty, na podstawie których spółdzielnia dokonała wyliczeń, będzie można przeglądać w siedzibie zarządu.
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza bowiem także nieograniczony dostęp członków do wszystkich dokumentów finansowych dotyczących każdej spółdzielczej nieruchomości, w tym umów zawieranych z firmami, które świadczą usługi na rzecz spółdzielni. Jeżeli spółdzielca spotka się z odmową wglądu do ewidencji i rachunków, to członkowie jej zarządu staną przed sądem i może im grozić kara grzywny do 5 tys. zł.

Adam Makosz"

W skrócie: ewidencjonowac to nie znaczy rozliczac. Szczególnie niesprawiedliwe jest to dla tych, którzy już złożyli się na remont bloków wyremontowanych, a teraz ci inni już się nie składają na remont tych dopiero do remontu, i "niewyremontowani" sami muszą składac na remont swojego bloku.
I tymże sposobem Zarząd nie zarządza a się szarogęsi, głosi głupoty, ustala podwyżki,chociaż nie przedstawia rozliczeń. I co z tego że mamy do tego prawo, skoro Zarząd go nie przestrzega, a Rada Nadzorcza, głównie w osobach przewodniczącej i wi-ce, popiera to bezprawie i pomaga nas okradac. Rada Nadzorcza nadzoruje, zgodnie ze statutowymi uprawnieniami, aby bezkolizyjnie Zarząd omijał prawo, a mieszkańcy nie przeszkadzali mu w zawłaszczaniu swojego mienia. Do tego procederu strona internetowa zawierająca istotne informacje jest zbędna, wręcz szkodliwa.
Calineczka
Bardzo młody
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 14 wrz 2009, 11:00


Powrót do Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron