przez PMK » Cz, 21 mar 2013, 9:12
No cóż. Wychodzi na to, że przebieg sesji nadzwyczajnej był bardziej zaskakujący niż mogliśmy się spodziewać. RM przyjęła większością głosów następujące stanowisko:
"Rada Miejska w Piastowie
Stanowisko w sprawie Liceum Ogólnokształcącego im. A.Mickiewicza
Rada Miejska w Piastowie wyraża zaniepokojenie sytuacją zagrożenia Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Ta sytuacja wynika ze skutków jednostronnej decyzji Starosty Powiatu Pruszkowskiego rozwiązującej porozumienie z Burmistrzem Miasta Piastowa w sprawie prowadzenia szkoły. Porozumienie podpisane 20 sierpnia 2003 roku przez Panią Starostę Elżbietę Smolińską, i ówczesnego Burmistrza Pana Zdzisława Brzezińskiego stanowi, że LO im. A. Mickiewicza znajduje się w sieci szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Pruszkowskiego, natomiast Miasto Piastów jest dla szkoły organem prowadzącym w związku z czym ponosi koszty jej działalności. Począwszy od roku szkolnego 2003/2004 przez dziesięć kolejnych lat wspólnym wysiłkiem wielu osób, a przede wszystkim nauczycieli i samorządu miasta nasze liceum systematycznie podnosi swą rangę jako szkoła dająca uczniom solidne wykształcenie, bezpieczne miejsce nauki i szansę wszechstronnego rozwoju. W ten sposób piastowskie liceum nawiązuje do chlubnych tradycji zapisanych na kartach blisko 70 lat swojej historii.
Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza to jedna z najstarszych
i najważniejszych dla Piastowa instytucji. Środowisko absolwentów tej zasłużonej dla miasta i regionu szkoły stanowią dziś wykładowcy akademiccy najlepszych uczelni polskich, pracownicy naukowi, nauczyciele, prawnicy, lekarze, przedsiębiorcy, dziennikarze, artyści, osoby piastujące funkcje publiczne. Wielu z nich wyraża dziś głośno swoje zaniepokojenie sytuacją zagrożenia dalszego bytu szkoły, która w ich życiu znaczy tak wiele. Miasto Piastów zasługuje na spójny system edukacji obejmujący sieć placówek od przedszkoli do szkół średnich. Troska o ten system w minionych latach, a także obecnie, powoduje wydatkowanie dość znacznych środków finansowych z budżetu miasta. Dzięki temu możemy być dzisiaj dumni z prowadzonych przez miasto przedszkoli i szkół szczebla podstawowego, gimnazjalnego i średniego. Dlatego też nie możemy zgodzić się na próby destrukcji tego systemu, a tak należy ocenić jednostronną decyzję orozwiązaniu wspomnianego porozumienia.
Rada Miejska w Piastowie niniejszym zwraca się do Zarządu Powiatu o zmianę podjętej decyzji i powrót do sytuacji obowiązującego porozumienia ws. prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Rada upoważnia też Burmistrza Pana Marka Kubickiego do podjęcia rozmów dotyczących dalszej współpracy miasta i powiatu pruszkowskiego w sprawie rozwoju szkoły i określenia planu działań na rzecz wspólnego zadania jakim powinna być budowa zespołu licealno-gimnazjalnego na terenie przy ul. 11 Listopada, gdzie dziś swoją siedzibę ma nasze liceum. Zadanie to wpisane jest do dokumentów przyjętych uchwałami Rady Miejskiej: „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Piastowa do 2020 roku” i „Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta Piastowa do roku 2015”. O planach realizacji tego zadania mówiła Pani Starosta Elżbieta Smolińska na LXX sesji Rady Miejskiej w Piastowie24 sierpnia 2010 roku. W efekcie złożonej wówczas propozycji, we wrześniu i w październiku 2010 roku oba samorządy potwierdziły wolę współpracy. Wówczas, ze względu na zakończenie kadencji władz samorządowych zabrakło czasu. Natomiast teraz nadszedł najwyższy już czas by nawiązać do tamtych rozmów.
Piastów, 18 marca 2013 r."
Mówiąc wprost RM zagłosowała przeciwko burmistrzowi i przeciw starościnie. Czy ta sensacyjna decyzja to początek końca koalicji? Czyżby przejrzeli na oczy i zaczęli się powoli odcinać od osoby pana Kubickiego?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że upoważnienie pana burmistrza działań dotyczących ratowania szkoły nie działa na zasadzie, że ma on mandat rady ale sam może zdecydować czy z niego skorzysta. Wykładnia prawa jest taka, że jest to de facto zobowiązanie pana burmistrza do takich działań a on musi je podjąć czy chce czy nie.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."