Podzielniki ciepła

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Marcin » Pn, 31 sty 2011, 21:25

Henryku, masz doświadczenie w kwestiach spółdzielczości, a czy znasz osoby, które zdecydowały się na olicznikowanie np. pięciu pionów ciepła? Interesuje mnie, od jakiego kosztu instalacji inwestycja staje się opłacalna. Przecież nie chodzi o nabijanie kasy producentom liczników, tylko o oszczędności dla lokatorów.

Taka inwestycja wymaga dobrej kalkulacji finansowej (np. czy raty kredytu na inwestycję mogą być spłacane z oszczędności wynikających z olicznikowania; po ilu latach pojawia się oszczędność dla mieszkańców; ile faktycznie kosztuje założenie liczników; jak długo mogą być one eksploatowane; jak wygląda kwestia indywidualnych umów z ciepłownią na zakup ciepła) oraz rozwiązania kilku kwestii prawnych (np. sprawa własności instalacji, opłaty za ciepło w pionie na klatce schodowej). Bez wiarygodnych danych nikt nie podejmie tematu.
Avatar użytkownika
Marcin
Zasłużony
 
Posty: 2084
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2004, 14:06
Lokalizacja: Piastów

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez obserwator » Wt, 1 lut 2011, 11:35

Panie Marcinie, dobre pytania! Ja do tego doliczę jeszcze projekt na modernizację c.o. wszelkie uzgodnienia i pozwolenia budowlane, 100% zgodność właścicieli lokali i co najważniejsze ile zaoszczędzimy tego ciepła przy zastosowaniu systemu liczników ciepła a istniejącym systemem podzielników kosztów. bo taką różnicę wartości oszczędności należy brać jako podstawę kalkulacji zmiany systemu grzewczego.
A kto to oszacuje? :)
obserwator
Starszy
 
Posty: 479
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2009, 15:40

Re: Podzielniki ciepła

Postprzez Henryk Mościbrodzki » Wt, 1 lut 2011, 11:57

Marcin napisał(a):Henryku, masz doświadczenie w kwestiach spółdzielczości, a czy znasz osoby, które zdecydowały się na olicznikowanie np. pięciu pionów ciepła?

Nie znam, u mnie ciepło rozliczane jest od m² mieszkania, i dziękuje Panu Bogu za to że w mojej spółdzielni mieszkaniowej nie ma podzielników. Myślę jednak że wcześniej czy później będzie trzeba zmierzyć się z tematem ciepłomierzy - liczników ciepła.
Marcin napisał(a):Interesuje mnie, od jakiego kosztu instalacji inwestycja staje się opłacalna. Przecież nie chodzi o nabijanie kasy producentom liczników, tylko o oszczędności dla lokatorów.

Myślę że trudno tu mówić o opłacalności lub o nie opłacalności. O opłacalności można mówić w kategorii czy opłaci się nam modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli zrobimy modernizację naszej instalacji to dzięki temu zaoszczędzimy na ilości pieniędzy które byśmy musieli wydać na większą ilość liczników w przypadku gdybyśmy nie zrobili modernizacji naszej instalacji. Pamiętajmy że wszystkie przyrządy pomiarowe podlegają ustawowemu obowiązkowi legalizacyjnemu. Zawsze będzie jakiś producent ale z producentem można negocjować gdy kupuje się większą ilość towaru. Jeżeli kupujemy u pośrednika to cena może być nawet wyższa o 100 procent.

Marcin napisał(a):Taka inwestycja wymaga dobrej kalkulacji finansowej (np. czy raty kredytu na inwestycję mogą być spłacane z oszczędności wynikających z olicznikowania; po ilu latach pojawia się oszczędność dla mieszkańców; ile faktycznie kosztuje założenie liczników; jak długo mogą być one eksploatowane; jak wygląda kwestia indywidualnych umów z ciepłownią na zakup ciepła) oraz rozwiązania kilku kwestii prawnych (np. sprawa własności instalacji, opłaty za ciepło w pionie na klatce schodowej). Bez wiarygodnych danych nikt nie podejmie tematu.

Bank Ochrony Środowiska specjalizuje się w tego typu działaniach. Może byłby zainteresowany tym tematem, no i nie jest to tzw.bank pazerny. Ceny instalacji są różne, jeżeli ktoś to robi "hurtowo", ceny mogą być odpowiednio niższe.
Właścicielem ciepłomierza jest ten który go kupuje, natomiast użytkownikiem ciepłomierza jest ten który go użytkuje. Na pewno użytkownik mieszkania (lokator,właściciel) nie może kupić (zamówić) ciepła u dostawcy, ponieważ nie jest wstanie spełnić warunków ustawowych obowiązujących w przedmiocie dostawy ciepła. Co do ciepła wykorzystanego do ogrzania klatki schodowej to są koszty ogólne lub pozostałe jak to woli. Proponuję lekturę regulaminu na przykład tego z zielonogórskiej spółdzielni,który - z mojego punktu widzenia - jest raczej pragmatyczny a nie partykularny. Proponuję również zapoznać się z zawartością pytań i odpowiedzi na tej stronie.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 02.04.2004 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych - załącznik nr 35 pozycja nr 23 (Dz. U. nr 77 poz. 730). Okres ważności dowodu legalizacji to 5 lat.

Żeby było jasna, w temacie poruszyłem wątek ciepłomierzy - liczników ciepła - ponieważ dla każdego kto chce płacić za "siebie", ciepłomierze są jedyną alternatywą. Na pewno taką alternatywnym rozwiązaniem nie są podzielniki kosztów (ciepła), gdzie w każdym przypadku kombinatorstwa jednego czy drugiego sąsiada, koszty pokrywają pozostali, bo po to są podzielniki kosztów.

Metod na "oszukiwanie" podzielników jest multum, i każdy zainteresowany ma swoje wypróbowane sposoby, których oczywiście nie zdradzi. :wink:
Avatar użytkownika
Henryk Mościbrodzki
Bardzo młody
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 29 sie 2005, 22:40
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Poprzednia strona

Powrót do Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron