[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/prime_links.php on line 121: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/prime_links.php on line 122: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/prime_links.php on line 121: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/prime_links.php on line 122: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Piastów • Zobacz wątek - Parafia na Orzeszkowej

Parafia na Orzeszkowej

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Orzel » So, 23 sie 2014, 21:19

Tak to prawda co napisałeś @mores, ale mimo zniszczeń fizycznych, moralnych i duchowych trzeba spojrzeć optymistycznie w zbliżającą się przyszłość. W listopadzie odbędą się wybory nowego prowincjała polskiej prowincji salwatorianów. Nie wierzę, że wśród rzeszy wspaniałych księży salwatorianów nie ma lepszego niż obecny niszczyciel zakonu i parafii.
Dlatego proponuję modlić się o dar Ducha św. dla księży salwatorianów, aby zachowali jasność umysłu i kierowali się dobrem zakonu w wyborze nowego prowincjała.
Odwagi księża salwatorianie nie chowajcie głowy w piasek, bądźcie tacy jak założyciel zakonu Ojciec Jordan :!:
Avatar użytkownika
Orzel
Piastowianin
 
Posty: 259
Dołączył(a): N, 19 sie 2012, 11:21
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez kinkan » N, 24 sie 2014, 13:29

Zgadzam się z Tobą mores cała nasza parafia wygląda jak "lej po bombie" trudno na początku było uwierzyć,że jedna decyzja może zniszczyć wszystko a jednak.Tyle lat czekaliśmy na prawdziwego gospodarza i przewodnika,i gdy wreszcie wszystko zaczęło rozkwitać i społeczność wreszcie poczuła ,ze jest osoba która jest dla nas,ktoś kto we wszystko co robił wkładał całe swoje serce i życie został zauważony przez swoich przełożonych chyba jako ktoś kto im zagraża i swoją głupią decyzją zniszczyli wszystko.I tłumaczenia obecnej osoby ktora została powołana na proboszcza,że młodzi ludzie teraz nie chcą brać ślubów jest ośmieszająca tylko jego, szkoda ,że nie zbiera informacji ile osób z naszej parafii bierze ślub i chrzci dzieci gdzie indziej.To chyba nie wina ludzi tylko tego jak są traktowani we własnej parafii.Pamiętam gdy ja brałam tu ślub ale to było za czasów prawdziwego księdza i jedynego prawdziwego gospodarza to trudno było o termin,w dniu w którym ja miałam ślub było ich 4,a nie jak w ciągu poprzedniego roku 12.
Poza tym ten bałagan i nieład ,a przede wszystkim brak tej przepięknej zieleni,która urzekała wszystkich jest tylko świadectwem jakie osoby mieszkają tam teraz.
Nie wiem czy zmiana prowincjała coś zmieni w tej chwili kościół katolicki pokazuje,że nie można być dobrym i poświęcać się społecznościom w których się przebywa.Do kościoła wkradł się chory system zimnej polityki zniszcz wszystko co jest wartościowe.Chyba ,że będzie to osoba której naprawdę będzie zależało na ludziach a nie na karierowiczach i leniach.
kinkan
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr, 21 sie 2013, 9:26

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez kasjana » N, 24 sie 2014, 17:13

Niestety, macie rację. Gdzie brak dobrego gospodarza wszystko się wali. Mnie też zastanawia, czy obecny prowincjał zazdrościł nam, że mimo ogromnych trudności ze strony "mafii mikołajczykowskiej" wszystko doskonale funkcjonowało, czy miał korzyści od nich, bądź obietnice bez pokrycia? Przeniesienie proboszcza, który wiedział co ta funkcja oznacza i zastąpienie księdzem nie mającym pojęcia o probostwie to delikatnie mówiąc głupota. Trudno nawet "winić" obecnego proboszcza, który myślał pewnie, że taka" fucha" to nic trudnego, a jak czas pokazał nie posiada cech i umiejętności, jakimi powinien odznaczać się proboszcz. Prowadzenie parafii w sensie i duchowym i materialnym to na prawdę sztuka i nie każdy to potrafi, a tu jeszcze nie skończona budowa...Proboszcz nie robi wszystkiego sam i musi umieć żyć z ludźmi i współbraćmi. Musi umieć prowadzić DIALOG, a nie "grzmieć" z ambony. Przyszli do naszej parafii nowi księża i jak na pierwsze wrażenie mili, sympatyczni, uśmiechnięci. Czemu prowincjał nie zmienił wszystkich łącznie z proboszczem, który już było widać, że się nie sprawdził (może powinien zdobyć szlify w mniejszej parafii)? Cała ta sytuacja zaczęła się właśnie od prowincjała i jego decyzji i nadal niesie za sobą konsekwencje, módlmy się więc aby w jesiennych wyborach, Salwatorianie wybrali bardziej roztropnie. Tak jak w firmie dobry szef, dobra firma. A tam gdzie karierowicz...
O ogrodzie już nawet nie warto pisać, jak wygląda widać gołym okiem. Nieliczni nowożeńcy nawet nie chcą robić tam zdjęć. Mam sporo fotografii z lat ubiegłych, aż chciało się tam przebywać. Ech, szkoda słów...
kasjana
Bardzo młody
 
Posty: 41
Dołączył(a): N, 12 maja 2013, 23:01

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez eli » Pt, 5 wrz 2014, 20:35

Byłam dzisiaj w "naszym" kościele, po mszy św. przespacerowałam się wokół kościoła i po ogrodzie. Nasunęła mi się na myśl taka refleksja którą chciałabym się podzielić: za ks. Jana jako proboszcza nasza parafia była wzorem parafii kościoła katolickiego pod każdym względem, takim kościołem jaki pragnie każdy katolik, kościołem radości, czuło się dobro i radość. A teraz jest parafią smutną, "bezinteresowną". W ogrodzie, oczko wodne czeka chyba los fontanny miejskiej, brak kwiatów które są ozdobą każdego ogrodu, w kościele pajęczyny na oknach aż przykro patrzeć, w ławkach brudno nie sprzątane tygodniami. Czy o to chodziło władzom zakonu? Żeby zniszczyć to co dobre?! Zniszczyć parafię i parafian?! Zbliża się jubileusz naszej parafii, czy w takim brudzie i bałaganie mamy go przeżywać? Chyba tak, bo obecny gospodarz niczego złego chyba w tym nie widzi. :( :( :( i "parafianie" chyba też.
eli
Bardzo młody
 
Posty: 27
Dołączył(a): Śr, 12 lut 2014, 21:36

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Orzel » Pt, 5 wrz 2014, 21:02

Z tego co słyszałem to wszystko co było za ks. Jana było największym zgorszeniem - tak orzekł obecny gospodarz-proboszcz, więc teraz mamy prawdziwy kościół!
Ja niestety mam inne zdanie.
Avatar użytkownika
Orzel
Piastowianin
 
Posty: 259
Dołączył(a): N, 19 sie 2012, 11:21
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Orzel » N, 7 wrz 2014, 21:10

Zapraszam na mszę św. w intencji ks. Jana Lubszczyka sds w najbliższą niedzielę 14 września o godz. 10.00!
W tym szczególnym miesiącu wrześniu 2014 w którym nasza parafia obchodzić będzie jubileusz 30-lecia powstania, pomódlmy się dziękując Bogu za jej wielkiego budowniczego i gospodarza przez 19 lat.
Myślę, że nikt z nas nie wyobraża sobie głównych uroczystości odpustowo-jubileuszowych bez ks. Jan.

Osobiście również liczę na przybycie w tym dniu do naszej wyjątkowej parafii władz zakonu na czele z ks. Prowincjałem, którego powinniśmy szczególnie przywitać, bo na to zasłużył. Mam nadzieję, że nadarzy się okazja do spotkania ks.Prowincjała z parafianami, którzy cały czas cierpliwie czekają na dialog w prawdziwym tego słowa znaczeniu i odpowiedź na pytania na które ks. Prowincjał do tej pory nie odpowiedział.
Avatar użytkownika
Orzel
Piastowianin
 
Posty: 259
Dołączył(a): N, 19 sie 2012, 11:21
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Orzel » Cz, 25 wrz 2014, 20:13

Na szczęście zmieniono na stronie parafii ogłoszenia parafialne na XXV niedzielę zwykłą na aktualne a nie z dnia 22 września 2013 r. No cóż, nie myli się tylko ten co nic nie robi, ale warto byłoby na przyszłość sprawdzić dwa razy zanim poda się do publicznej wiadomość. Nie powiem, wprowadziło to wśród parafian nie małe zamieszanie, gdzie w gablocie były inne ogłoszenia niż w internecie.
A już w najbliższą niedzielę wielka uroczystość naszej parafii - 30lecie jej powstania.
Podziękujmy wspólnie Panu Bogu za dar obecności i pracy w niej przez te 30 lat wielu kapłanów, superiorów, wikarych, księży pełniących pomoc duszpasterską, braci zakonnych, począwszy od niechlubnego rektora parafii poprzez pierwszego proboszcza i budowniczego ks. Waleriana Gruszkę a skończywszy na kapłanie i człowieku wielkiego serca, wspaniałym gospodarzu, wielkim budowniczym naszego kościoła i wspólnoty parafialnej ks. Janie Lubszczyku. Naszym siostrom służebniczkom i wszystkim parafianom, którzy ten kościół budowali i tworzyli tę wspaniałą wspólnotę.
Warto w tym miejscu zajrzeć do historii póki jeszcze jest: http://www.sdspiastow.pl/galeria.php?ga ... to%20si%EA

Mimo, że obecnie wspólnota parafialna jest podzielona pomódlmy się w tym dniu za wstawiennictwem jej patrona św. Michała Archanioła o dar jedności, o kapłanów wielkiego serca którzy będą łączyć a nie dzielić oraz za tych kapłanów co do tego podziału doprowadzili zarówno za żywych jak i za zmarłego.
Ostatnio edytowano Cz, 25 wrz 2014, 21:56 przez Orzel, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Orzel
Piastowianin
 
Posty: 259
Dołączył(a): N, 19 sie 2012, 11:21
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez J23 » Cz, 25 wrz 2014, 20:44

Amen
J23
Starszy
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt, 23 lis 2010, 21:08

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez eli » N, 28 wrz 2014, 20:49

Po dzisiejszych obchodach odpustowych które niewiele miały wspólnego (poza tylko stwierdzeniem) z 30-leciem powstania parafii pozostaje nam tylko się modlić o gospodarza i proboszcza z prawdziwego zdarzenia.
Pamiętam jak dziś uroczyste obchody z okazji 25-lecia naszej parafii i księży których zaprosił ks. Jan którzy ledwie mieścili się w prezbiterium. A obecny proboszcz nawet nie raczył zaprosił dwóch proboszczów - budowniczych. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.
Dzięki za kazanie ks. Kuli i za to, że poprowadził dzisiejszy festyn. Nagłośnienie fatalne, nie było można zrozumieć o czym mówią. Żadnego programu, puste długie przerwy. Kiepscy ci obecni organizatorzy. Odpust był bo musiał i tyle.
eli
Bardzo młody
 
Posty: 27
Dołączył(a): Śr, 12 lut 2014, 21:36

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez PMK » N, 28 wrz 2014, 22:59

Moim zdaniem narzekania są nieco na wyrost. Sam pamiętam początki Michałków. Wtedy to było rozłożone na dwa dni, przy czym w soboty były najróżniejsze zawody sportowe. Odcinek ul. Norwida przy kościele (który nie miał tak dobrej nawierzchni jak teraz) zamykano i było tam boisko do kosza itp. W niedzielę oprócz występów na schodach można było m.in. obserwować Piastów z nieukończonej wówczas wieży kościelnej. Niby nic, a jednak kawałek świata stamtąd widać 8)
Niestety z roku na rok wszystko było okrajane i nie jest to tylko kwestia odejścia ks. Jana. Na dobrą sprawę bardzo trudno wymyślić co roku coś nowego skoro miejsce to samo, ludzie ci sami i tematyka ta sama. Oprócz losowania głównych nagród w loterii nic emocji nie wzbudza, czemu trudno się dziwić.
Należy jednak szukać pozytywów - nowa załoga parafii niepałająca sympatią do poprzedniego proboszcza nie zachowała się jak pan burmistrz z Dniami Piastowa i nie zaczęła majstrować przy tradycji. Mogli przecież odprawić sumę i na tym zakończyć. Stragany by się o 15 zebrały i po odpuście. Tymczasem jest jednak wciąż jakaś próba integracji parafian i kontynuacji czegoś co było dobre. W tym roku wyszło tak sobie, w następnym może będzie lepiej a może gorzej, ale ludzie i tak przyjdą. I o to chodzi.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Avatar użytkownika
PMK
Zasłużony
 
Posty: 4896
Dołączył(a): Wt, 27 lis 2007, 14:20
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Efka » Pn, 29 wrz 2014, 19:07

Proponuję więcej "ciepłego" spojrzenia na wszystko i bardziej pozytywnego myślenia. Dostaliśmy bardzo ładnie wydany folder z informacją na pierwszej stronie, że "w 1993 roku obowiązki proboszcza przejął ks. Jan Lubszczyk, który przez 19 lat posługi i wzorowej współpracy z parafianami ukończył budowę monumentalnego kościoła górnego , a teren przykościelny uporządkował i ozdobił zielenią". Parafia została erygowana przez ks. Kardynała Józefa Glempa 15 listopada 1984 roku, a obchody jej 30-lecia zaczęliśmy od początku bieżącego roku (peregrynacja figury św. Michała, misje, obraz MB Częstochowskiej), więc może mniej narzekania i "czepiania się". Skąd wiecie, ze np. 15 listopada (sobota) lub 16-tego nie będzie uroczystej mszy itd.?
Efka
Bardzo młody
 
Posty: 46
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2012, 20:26

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez sapiecha1 » Wt, 30 wrz 2014, 6:33

To o czym piszesz @Efka może tylko potwierdzać słowa napisane przez @PMK odnośnie zmian terminów. Ale akurat czy to źle? chyba nie. Boję się tylko, by nie namnożyło się różnych okazji do świętowania, bo my Polacy ostatnio mamy do tego umiłowanie.
A jeśli tak będzie, to mamy w Piastowie 1 listopada, 11 listopada, 15 listopada, 16 listopada (wybory), może coś pominąłem? A..., pewnie zakończenie 1 etapu modernizacji linii kolejowej 1 i 443, a co za tym idzie przywrócenie normalnego ruchu na torach. To też będzie swoiste święto, tylko data jeszcze nie ustalona.
Na wybory i ich termin nie mamy wpływu, ale jeśli będą obchody w kościele w tym terminie, to nie zdziwię się jeśli odbędzie się to na granicy prawa, gdyż każdy kandydat będzie się chciał jakoś wypromować pomimo ciszy wyborczej. Szkoda taką uroczystość skalać tak niskimi celami jakimi jest walka o stołki w RM. Nie to miejsce, choć ten sam czas na pewno kogoś skusi i się podepnie pod tak ważną uroczystość.
sapiecha1
Doświadczony
 
Posty: 780
Dołączył(a): Pn, 28 wrz 2009, 10:36

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Orzel » Wt, 30 wrz 2014, 14:52

Pozwolicie @Efka i @sapiecha1, że do waszego datowego koncertu życzeń dorzucę jeszcze jedną datę. Otóż z broszurki wydanej z okazji 30-lecia powstania parafii za stronie z przepięknym zdjęciem ks. Kaliszewskiego przy ambonce możemy przeczytać w wersecie rozpoczynającym się pod ww. zdjęciem:
"Parafię erygował 31 października 1984 roku kard. Józef Glemp".
Tak, że dorzucam 31 października do tegorocznych imprez. W związku z tym, że na stronie parafii w informacjach o parafii jest zapis, że została erygowana 15 listopada 1984, powstaje więc nieścisłość lub błąd w którymś zapisie. Warto byłoby to ustalić.
Oczywiście modlić się za parafię można i 31 października i 15 listopada, powiem więcej należy modlić się nawet częściej, jednak osobiście słyszałem z ust ks. Kaliszewskiego jak również można przeczytać na ww. stronie, że: "Kulminacją naszego "Te Deum" będzie odpust parafialny i tradycyjny "Michałkowy" festyn".
Być może ks. Kaliszewski przygotowuje z tej okazji jeszcze jakąś niespodziankę dla swoich kochanych parafian.

Rozumiem teraz dlaczego na pogrzebie ks. Mikołajczyka "umknął" pewien okres. Mówca "nie był pewien" kto był proboszczem :D
Avatar użytkownika
Orzel
Piastowianin
 
Posty: 259
Dołączył(a): N, 19 sie 2012, 11:21
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez krzyś » Wt, 30 wrz 2014, 16:31

Zapomnieliście, kochani, o uroczystym otwarciu dworca kolejowego! Z udziałem troskliwego szefa miasta, oczywiście i niewątpliwie zresztą... :D
Avatar użytkownika
krzyś
Starszy
 
Posty: 342
Dołączył(a): Pn, 21 maja 2007, 17:55
Lokalizacja: Piastów

Re: Parafia na Orzeszkowej

Postprzez Efka » Wt, 30 wrz 2014, 17:55

A może by tak z okazji 30-lecia parafii Konsekracja Kościoła?
Na stronie http://albert-busko.pl/konsekracja-kosciola-2/ proboszcz tamtejszej parafii zapraszał wiernych na konsekrację:
"W trzydziestą rocznicę utworzenia naszej parafii Pan Bóg pozwala nam przeżywać radość z poświęcenia naszego kościoła! Wybudowana świątynia jest owocem Waszej wiary, wieloletniego poniesionego trudu i ofiar oraz cierpliwego oczekiwania na uwieńczenie wszystkich tych starań. Pragnę Was wszystkich, bez wyjątku zaprosić na uroczystość konsekracji kościoła, która odbędzie się 24 listopada 2013 r. o godz. 12.00. Uroczystościom przewodniczyć będzie Pasterz Kościoła Kieleckiego J.E. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan."
Uroczystość się odbyła, czego dowodem są zdjęcia w galerii. Swoją drogą mają bardzo dobrze udokumentowaną działalność parafii - dużo zdjęć w galerii, a u nas ciągle jeszcze Wielkanoc 2014.
Efka
Bardzo młody
 
Posty: 46
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2012, 20:26

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piastów – nasze miasto, nasz dom

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron